Domů > Co je asertivita > Asertivní techniky a dovednosti

Asertivní techniky a dovednosti

Asertivní přístup je komplexním komunikačním stylem, kterému se mnohdy potřebujeme naučit podobně, jako se učíme cizímu jazyku. Proto se nejdříve potřebujeme naučit základní techniky, mezi které patří podávání a přijímání komplimentů (práce s pozitivními emocemi), techniky pro vymezování se vůči druhým lidem v různých typech vztahů (ono často skloňované „ne“), umění požádat si o změnu (asertivní zpětná vazba) a současný trénink vytrvalosti cesty k cíli (asertivní persistence). Jednou z nejtěžších technik je práce s kritikou – ať už ji máme druhému člověku sdělit nebo na ni reagovat a přijmout ji.

Celkovou dovedností je pak i jistá změna v procesu uvažování, vyhodnocování jednotlivých situací, zakomponování základních asertivních technik do vztahů. Ve svém životě máme mnohdy nepřesně stanovené hranice a kompetence ve vztazích vůči autoritám, stejně tak pak mnohdy tápeme v roli autority – ať už v zaměstnání či v roli rodiče. Naše celková lidská pohoda se samozřejmě odráží i ve vtazích partnerských. Pokud v uvedených vztazích máme jasno a pro sebe bezpečno, jsme schopni tuto pohodu prezentovat i třeba v přijímacích pohovorech, chceme-li se realizovat ve své profesi či pracovat na svém osobnostním růstu.

I proto je trénink asertivity rozdělen do dvou stupňů. V I. stupni máme šanci naučit se pracovat s komplimenty, asertivním ne, zpětnou vazbou, persistencí i s kritikou. Ve II. stupni pak orientujeme práci na sobě v modelových situacích ve vztahu nadřízený-podřízený, rodič-dítě v různých věkových kategoriích, v partnerském vztahu; k celku jako takovému patří i doplněk ve formě umění konverzace a prezentace při přijímacích pohovorech.

Pracujeme na hlasových dovednostech s GábinouPracujeme na hlasových dovednostech s Gábinou
Pracujeme na hlasových dovednostech s Gábinou
Tak tenhle oddechový bonus tréninků stojí za to - zadovádět si, rozdýchat se, pustit emoce do svého hlasu, vyzkoušet si, jak svůj potenciál lze využít ...
Vstup do fotogalerie

Copyright © 2018 Asertivita.com, MUDr. Ludmila Dušková, tvorba webu UNIPEX CZ s.r.o.