Domů > Vaše dotazy

Vaše dotazy

Pro koho je vhodný trénink asertivity?

Trénink asertivity je vhodný pro ty jedince, kteří jsou zejména ochotni pracovat na sobě. Mnohdy si nejsou jistí, jak jsou na tom se svou pasivitou či agresivitou. To si vlastně uvědomují často až během tréninku a diskuzí jednotlivých modelových i reálných situací. Nejčastější motivací účastníků bývá to, že mají problém s vymezením druhých lidí, tedy říkat ono pověstné "ne" a nemít přitom pocit viny. Během tréninku si často uvědomí, že se snadno nechávají manipulovat, ale že mnohdy i sami manipulace používají. Takže máte-li pocit, že vás druzí spíše využívají a vy si to necháváte líbit, není vám v tom dobře, ale nevíte, jak to změnit, pak by vám takový kurz mohl prospět. Stejně tak prospívá i těm, kteří naopak prosazují své názory a požadavky spíše direktivně a těžko snáší, když není tzv. "po jejich". Někdy přijedou na kurz jedinci s asertivními zkušenostmi a chtějí se o sobě dozvědět ještě něco víc, případně si potvrdit své postupy, které se jejich okolí mohou zdát příliš drsné a nepatřičné. Jejich očekávání bývají i díky skupinové dynamice naplněna.

A pro koho naopak není trénink asertivity vhodný?

V podobě intenzivních několikadenních kurzů může být trénink nadměrnou zátěží pro lidi s nestabilizovanými psychickými poruchami a pro jednotlivce s vážnými psychickými poruchami (těžké deprese, psychózy). Trénink sám o sobě je náročný časově i svou náplní, rozhodně to není dovolená. A pak není vhodný hlavně pro ty, kteří si chtějí z asertivních technik a dovedností udělat jakýsi nástroj na druhé lidi a tím vlastně asertivitu zneužívat. Chci zdůraznit, že asertivní dovednosti by měly sloužit pro ochranu nás samotných, abychom si nenechali líbit to, co jakkoliv negativně zasahuje naši důstojnost. Ono "zneužití" se nám totiž dříve či později díky bumerangovému efektu vrátí a to nikomu nedoporučuji riskovat.

Jaké věkové skupiny jsou pro trénink vhodné?

Tréninkové skupiny bývají složeny většinou z lidí ve věku 25 až 40 let. Asi i proto, že v tomto věku má člověk výraznější tendence na sobě pracovat, budují kariéru nebo se chtějí rozvíjet právě pro svou již rozjetou kariéru. Vždy vítám, když je ve skupině i nějaký benjamínek – "mlaďoch" na prahu dospělosti (18 a více). A ještě více obdivuji ty, kteří se rozhodnou pro nějaké změny třeba i po 50. roce věku. Nejstarší účastnicí kurzu byla 65letá dáma a byla úžasná!

Je kurz „Trénink asertivity“ akreditován?

Zatím ne a výhledově předpokládám, že se o to ani snažit nebudu. Těší mě, když na kurz dorazí lidé často na základě referencí a ti, kteří se zajímající o téma a zážitek s ním spojený. Účastníci dostávají osvědčení po absolvování II. stupně tréninku na 90 až 100 výcvikových hodin.

 

Pracujeme na hlasových dovednostech s GábinouPracujeme na hlasových dovednostech s Gábinou
Pracujeme na hlasových dovednostech s Gábinou
Tak tenhle oddechový bonus tréninků stojí za to - zadovádět si, rozdýchat se, pustit emoce do svého hlasu, vyzkoušet si, jak svůj potenciál lze využít ...
Arnoštov - učíme se být v koalici se školákemArnoštov - učíme se být v koalici se školákem
Arnoštov - učíme se být v koalici se školákem
Vycházet se svými dětmi po dobrém, leč s laskavou důsledností, se vyplatí nám i našim dětem. A naše děti dobře ví jak na nás; víme my naopak jak na ně ;-)

Copyright © 2018 Asertivita.com, MUDr. Ludmila Dušková, tvorba webu UNIPEX CZ s.r.o.